Czy na szambo potrzebne jest pozwolenie?

Czy na szambo potrzebne jest pozwolenie?

Brak możliwości podłączenia gospodarstwa do kanalizacji bywa dużym kłopotem, ale na szczęście są dostępne alternatywne rozwiązania. Doskonałą opcją jest montaż szamba służącego do gromadzenia nieczystości. Oczywiście decydując się na tego typu inwestycję, należy pamiętać o obowiązujących przepisach prawnych. Najczęstszym pytaniem, które się pojawia, jest to, czy na szambo trzeba mieć pozwolenie. Wszystko zależy jednak od okoliczności. Na część zbiorników konieczne będzie uzyskanie pozwolenia, a w przypadku innych może wystarczyć samo zgłoszenie ich w odpowiednim urzędzie.

Najmniejsze szamba tylko na zgłoszenie

Na montaż konstrukcji o pojemności do 10 m3 nie jest potrzebne pozwolenie. Co to oznacza? Że w większości sytuacji wystarczy jedynie zgłoszenie budowy szamba. Taka wielkość jest bowiem wystarczająca dla posesji zamieszkiwanej przez jedną rodzinę. Składając odpowiednie dokumenty, warto zawrzeć w nich projekt oraz umiejscowienie zbiornika.

Jeśli w ciągu 21 dni urząd nie prześle odmowy lub wezwania do uzupełnienia, można rozpoczynać prace. Oczywiście należy pamiętać, iż zabroniona jest budowa szamba bez zgłoszenia. Jaka kara może grozić za taką samowolę budowlaną? Najpowszechniejsze konsekwencje to konieczność zapłaty grzywny w wysokości kilku tysięcy złotych oraz nakaz zdemontowania zbiornika.

Od razu należy podkreślić, że nieco więcej formalności trzeba spełnić przy instalowaniu większej konstrukcji. Wówczas konieczne jest pozwolenie, czyli złożenie wniosku z mapką oraz projektem. Prace budowlane można rozpocząć dopiero wtedy, kiedy otrzyma się zgodę z urzędu.

Nie można zapominać o innych wymaganiach

Zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia to tylko część formalności związanych z budową zbiornika na nieczystości na terenie posesji. Równie istotne jest usytuowanie szamba na działce. Przepisy w tym przypadku odnoszą się do wielkości konstrukcji. Jeśli idzie o warianty do 10 m3, to odległość szamba od domu wynosi przynajmniej 5 m (dotyczy to okien i drzwi wejściowych). Minimalna odległość szamba od granicy posesji to 2 m, z kolei odległość studni od szamba musi wynosić co najmniej 15 m.

Wszystkie te wyliczenia są wymienione w przepisach i należy ich przestrzegać w odniesieniu do każdego zbiornika. W przypadku zbiorników większych niż 10 m3 odległość szamba od budynku nie może być mniejsza niż 30 m i musi się ono znajdować przynajmniej 10 m od ulicy, drogi bądź ciągu pieszego, z kolei odległość szamba od granicy działki to minimum 7,5 m.

Spełnienie tych wymagań jest kluczowe do uzyskania pozwolenia (jeżeli jest ono potrzebne) i uniknięcia problemów natury formalnej w przyszłości. Dla właściwego funkcjonowania instalacji odprowadzającej nieczystości ogromne znaczenie ma również to, w jakim miejscu zlokalizowane jest szamboile od granicy działki, budynku czy studni.

Biorąc pod uwagę fakt, że wymagane jest także zachowanie minimalnej odległości studni od domu, to sprostanie tym warunkom bywa problematyczne. Najlepiej więc skorzystać ze wsparcia doradczego lub usług specjalistów zajmujących się projektowaniem i montażem tego rodzaju konstrukcji. Wówczas ma się pewność, że prace zostaną wykonane w sposób prawidłowy.

Budowa szambaprzepisy mają kluczowe znaczenie

Nie można zapominać, że w przypadku montażu szamba ważne jest również sprawdzenie, czy uwarunkowania środowiskowe danego terenu pozwalają na umieszczenie tam takiej konstrukcji. Nie zawsze jest to bowiem dopuszczalne, dlatego jeszcze przed budową domu lub zakupem działki powinno się upewnić, jakie możliwości są w tym zakresie dostępne, aby mieć do dyspozycji efektywne i właściwie dopasowane szambo.

Odległości od zabudowań, studni i granic działki są ważne, ale są też inne wymagania, których niespełnienie tworzy ryzyko powstania problemów w razie kontroli. Znajomość uwarunkowań środowiskowych i prawnych to podstawa w przypadku planów budowy szamba na terenie posesji.