Ile kosztuje szambo?

Ile kosztuje szambo?

Cena szamba zależy od wielu czynników, takich jak materiał, z którego wykonano zbiornik, jego objętość, konstrukcja, typ i rodzaj. Dodatkowo na ostateczny koszt wpływa montaż. Jego cena zależy także od wielkości wykopu, rodzaju gruntu i dodatkowych czynności niezbędnych do przygotowania miejsca montażu. Szamba betonowe ze względu na wysoką odporność na warunki atmosferyczne, trwałość, szczelność i niezawodność są częstym wyborem m.in. właścicieli domów jednorodzinnych. Ile kosztuje montaż szamba wykonanego z betonu? Jakie jeszcze parametry mają wpływ na jego cenę?

Szambo betonowe – koszty, zalety i właściwości

Im większa objętość, tym wyższy koszt szamba. To ogólna zasada, którą kierują się producenci. Dodatkowo im większa liczba komór, tym cena, jaką trzeba zapłacić za zbiornik, jest wyższa. W pierwszym i w drugim przypadku wynika to z dużej ilości materiału wykorzystywanego na etapie produkcji. Od obu zasad są nieliczne wyjątki, jednak w większości przypadków można założyć, że szamba o większej objętości wyposażone w więcej niż jedną komorę będą droższe niż modele jednokomorowe o mniejszej objętości.

Szamba betonowe – dodatkowe wyposażenie

Szambo betonowe jest dostępne w różnych konfiguracjach i objętościach zbiornika. Wybrane modele są wyposażone w dodatkowe komory rewizyjne umożliwiające łatwe i szybkie sprawdzenie poziomu napełnienia. Kolejnym elementem wpływającym na cenę szamba jest filtr. Koszty zakupu nowego filtra są uzależnione od konkretnego producenta modelu elementu filtrującego. Warto również zaznaczyć, że filtry należy wymieniać lub czyścić, co dodatkowo podnosi cenę szamba.

Niektóre szamba betonowe są wyposażone w specjalne systemy umożliwiające precyzyjną kontrolę osadu znajdującego się na dnie zbiornika. Z jednej strony wszystkie dodatkowe elementy zwiększają cenę, natomiast z drugiej podnoszą funkcjonalność i ułatwiają obsługę. Koszt standardowego szamba jednokomorowego o objętości 10 m3, przeważnie kształtuje się w granicach od 3500 do 4500 złotych. To szacunkowe ceny, które mogą różnić się zależnie od regionu, producenta, aktualnej sytuacji rynkowej i innych zmiennych.

Szambo betonowe – od czego są uzależnione koszty montażu?

Następnym czynnikiem wpływającym na koszt szamba jest montaż. Firmy specjalizujące się w produkcji i instalacji szamb betonowych mają różne cenniki. Koszt montażu zależy od odległości np. domu od siedziby firmy. Szamba betonowe są ciężkie, dlatego do przewozu, załadunku i rozładunku wykorzystuje się specjalne pojazdy. Koszty montażu zależą również od specyfiki terenu i właściwości gruntu. Duży wpływ ma też zakres prac niezbędnych do przygotowania miejsca na szambo. Może to dotyczyć np. konieczności usunięcia kamieni i korzeni. Cena montażu zależy nie tylko od rodzaju prac, ale również od czasu niezbędnego do ich wykonania. W standardowych warunkach szambo betonowe o objętości 10 m3 jest montowane od kilku do kilkunastu godzin. W skrajnych przypadkach cały proces może zająć nawet kilka dni.