Jak daleko od granicy działki powinno znajdować się szambo?

Jak daleko od granicy działki powinno znajdować się szambo?

Szambo betonowe oraz szamba wykonane z innych materiałów muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od najbliższej granicy działki. Wynika to nie tylko z zasad bezpieczeństwa, ale przede wszystkim z przepisów prawa, a dokładniej paragrafu 34 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Minimalna odległość od ściany szamba do granicy działki musi wynosić co najmniej 2 metry (w zabudowie jednorodzinnej). W szczególnych przypadkach ta odległość może być większa niż. 3 m.

Szamba betonowe – jak prawidłowo wybrać miejsce montażu?

Szambo betonowe o objętości do 10 m3 to typ zbiornika najczęściej wybierany przez właścicieli domów jednorodzinnych. Beton, dzięki swoim właściwościom jest doskonałym materiałem do produkcji szamb. Gwarantuje trwałość, wytrzymałość, odporność na wpływ czynników zewnętrznych, w tym chemikaliów przez długie lata. Szamba betonowe powinny być montowane w odległości przynajmniej 1,5 metra (a najlepiej 2 metrów) od najbliższych rurociągów. Dotyczy to zarówno rur z wodą, jak i z gazem. 

Ponadto w trakcie planowania miejsca, w którym zostanie zamontowane szambo, należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie już istniejących i planowanych do instalacji przewodów elektrycznych. Ściana zbiornika powinna znajdować się w odległości przynajmniej

0,8 metra od najbliższego kabla elektrycznego.

Szambo betonowe – dodatkowe informacje o montażu

Na co jeszcze należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając miejsce do montażu szamba wykonanego z betonu? Kolejnym kryterium jest odległość zbiornika od okien, drzwi oraz pomieszczeń mieszkalnych i magazynów żywności. Szambo betonowe powinno być zamontowane w odległości co najmniej 5 metrów od każdego z nich. Jeżeli na działce znajduje się ujęcie wody pitnej, wówczas montaż szamba objętości 10 m3 powinien odbyć się w miejscu oddalonym o 15 metrów.

Następną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest specyfika terenu. W trakcie wyboru miejsca montażu szamba betonowego należy unikać obszarów wyróżniających się dużym skupiskiem korzeni drzew i krzewów. Dlaczego to tak ważne? Z powodu problemów w trakcie przygotowania wykopu i możliwości trwałego uszkodzenia systemu korzeniowego.

Jak wygląda montaż szamba?

Cały proces montażu szamba betonowego składa się z kilku etapów. Po wybraniu odpowiedniego miejsca, operator koparki przygotowuje wykop. Kształt, głębokość i profil wykopu są odpowiednio dostosowane do rozmiarów zbiornika. 

Jak długo trwa montaż szamba?

Czas niezbędny do montażu szamba betonowego zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wielkość, a dokładnie objętość zbiornika. Im większe szambo, tym czas potrzeby na jego montaż dłuższy. Instalacja szamba betonowego przeważnie zajmuje od kilku do kilkunastu godzin. W szczególnie skomplikowanych przypadkach może zająć nawet kilka dni. Warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy z dużym doświadczeniem, która gwarantuje długie i bezproblemowe funkcjonowanie zbiornika.