Jak ulokować szambo na działce?
Konieczność zamontowania szamba na terenie posesji jest wymagana wtedy, kiedy nie ma innej możliwości gromadzenia i odprowadzania nieczystości w gospodarstwie domowym. Nie w każdym miejscu jest możliwość podłączenia domu do systemu kanalizacyjnego. Wówczas przepisy wymagają zastosowania innych rozwiązań, a zakup oraz montaż szamba jest najpowszechniejszym z nich.
Oczywiście istotne są przy tym różnorodne kwestie, takie jak na przykład właściwe dopasowanie zbiornika oraz spełnienie wszystkich formalności, a także prawidłowy montaż. Okazuje się, że pozwolenie na szambo nie zawsze jest wymagane, a w większości przypadków wystarczy samo jego zgłoszenie. Nie wolno jednak zapominać o odpowiednim umiejscowieniu konstrukcji na posesji.
Kiedy jest potrzebne pozwolenie na budowę szamba?
Do zamontowania szamba potrzebne jest przeprowadzenie określonych prac budowlanych, czyli na przykład wykonanie wykopu oraz podłączenie systemu rur lub ewentualnie także drenażu. Inwestorzy często zastanawiają się zatem, czy na szambo trzeba mieć pozwolenie. Jednej odpowiedzi na tak zadane pytanie nie ma. Dlaczego? Ponieważ w części przypadków istnieje taka konieczność, a w innych nie. Wszystko zależy od wielkości zbiornika. W przypadku konstrukcji o pojemności do 10m3 nie trzeba wnioskować o pozwolenie na budowę.
Oznacza to, że większość inwestorów nie musi zajmować się tymi formalnościami, taka wielkość jest bowiem wystarczająca dla posesji zamieszkiwanych przez przeciętną rodzinę. Decydując się na takie szambo, pozwolenie nie jest wymagane – ale czy to oznacza, że dopuszczalne jest rozpoczęcie budowy bez jakichkolwiek formalności? Otóż nie. Czym innym jest bowiem fakt, że szambo trzeba zgłaszać w odpowiednim urzędzie. Taki obowiązek istnieje i należy spełnić to wymaganie, aby uniknąć problemów w przyszłości.
Odpowiednia lokalizacja szamba na działce to podstawa
Nie tylko dokumentacja ma znaczenie – kiedy właściciel posesji decyduje się na szambo, zgłoszenie mniejszych zbiorników jest wystarczającą procedurą, ale w przypadku większych konieczne jest już uzyskanie pozwolenia z urzędu. Warto pamiętać o dołączeniu do wniosku projektu oraz lokalizacji zbiornika na posesji. Ten ostatni aspekt wiąże się m.in. z odległościami, jakie należy zachować względem budynku, studni i granicy działki.
W tym przypadku istotna jest również wielkość konstrukcji. Jeśli w grę wchodzi zbiornik o pojemności do 10m3, to odległość szamba od domu musi wynosić przynajmniej 5 m. Większe modele muszą być umiejscowione minimum 30 m od budynku. Granica działki powinna znajdować się w odległości wynoszącej odpowiednio 2 m oraz 7,5 m w zalezności od pojemności zbiornika. Bez wątpienia koniecznie trzeba zwrócić uwagę na te kwestie, ponieważ w innym przypadku można w przyszłości zmierzyć się z prawnymi konsekwencjami zaniedbań.
W przypadku wnioskowania o pozwolenie na budowę w dokumentacji musi się znaleźć mapka, dlatego prawidłowa lokalizacja szamba na terenie posesji odgrywa fundamentalną rolę.
Nie na każdym terenie montaż jest możliwy
Niestety zdarza się tak, że na danym terenie nie ma możliwości zamontowania szamba. Dotyczy to na przykład sytuacji, kiedy nie pozwalają na to uwarunkowania środowiskowe. Zawsze należy więc odpowiednio wcześnie zapoznać się z dokumentami, aby nie popełnić błędu i nie postawić szamba na działce, na której nie powinno się ono znajdować. Przed decydują o zakupie gruntu i rozpoczęciu na nim budowy domu najlepiej jest dokładnie sprawdzić, jakie możliwości daje lokalne prawo.
Należy też pamiętać o kwestii odprowadzania ścieków do gruntu. Jest to możliwe w przypadku dwukomorowych konstrukcji, w których nieczystości grube są oddzielane od płynnych, a te ostatnie pod wpływem bakterii są oczyszczane i mogą trafić do ziemi za pośrednictwem systemu drenażu. Okazuje się jednak, że montaż szamba betonowego wielokomorowego nie powinien być dokonywany na terenach podmokłych, ponieważ wody gruntowe mogą wówczas przedostawać się do wnętrza zbiornika i zmniejszać jego pojemność, a nawet powodować cofanie się nieczystości.
Pamiętając o wymienionych zasadach, bez wątpienia uda się dokonać właściwego montażu szamba na terenie posesji. Dzięki temu użytkownicy będą mieli zapewnione wydajny, funkcjonalny, bezpieczny i trwały system odprowadzania ścieków.