Jak wybrać szambo na działkę letniskową?
Prawidłowy wybór szamba na działkę letniskową pozwala zapewnić bezpieczne gospodarowanie ściekami. Oferta rynkowa szamb jest na tyle zróżnicowana, że trudno wybrać zbiornik bez podstawowych informacji o materiale, z którego został wykonany, objętości, rodzaju i liczby komór. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę, przeglądając oferty szamb? Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie?
Szamba betonowe – trwałość i niezawodność
Do najważniejszych zalet szamb betonowych zaliczamy trwałość, wytrzymałość i brak konieczności konserwacji. Beton jest materiałem całkowicie odpornym na działanie zmiennej pogody i działania substancji chemicznych. Ponadto jest odporny na naprężenia i nie odkształca się tak jak plastik (w przypadku szamb wykonanych z tworzyw sztucznych).
Szambo betonowe jest doskonałym wyborem na działkę letniskową. Prawidłowy montaż gwarantuje bezproblemowe działanie przez długie lata, nawet podczas intensywnej eksploatacji.
Jaką objętość szamba wybrać na działkę letniskową?
Wielkość szamba, a dokładniej jego objętość, powinna być dopasowana do średniej liczby użytkowników i częstotliwości korzystania z instalacji wodociągowej. Kolejnym kryterium decydującym o wielkości szamba jest miejsce montażu. W przypadku niewielkich działek, na których nie ma za dużo wolnego miejsca, duże szambo betonowe po prostu się nie zmieści. W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie montaż zbiornika wykonanego z betonu o objętości 2 m3, 3 m3, 4 m3 lub 5 m3.
Duże szamba betonowe o objętości do 10 m3 są montowane na działkach letniskowych, z których korzysta np. kilkanaście osób w tym samym czasie. Ogromną zaletą takiego zbiornika jest możliwość magazynowania bardzo dużej ilości ścieków wytwarzanych np. w trakcie spotkań rodzinnych.
Częstotliwość opróżniania szamb na działce letniskowej
Częstotliwość, z jaką należy opróżniać szambo betonowe, najczęściej zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest liczba osób, które używają instalacji wodociągowej podłączonej do zbiornika. Im więcej użytkowników, tym większe zużycie wody, a co za tym idzie częstsza konieczność opróżniania szamba. Duże zbiorniki (np. o objętości 10 m3) wymagają rzadszego opróżniania niż wersje o mniejszej objętości. Objętość powinna być dopasowana w taki sposób, aby można było opróżniać zbiornik raz w miesiącu.
Zalety montażu szamba z betonu na działce letniskowej
Montaż szamba betonowego na działce letniskowej to skuteczny i sprawdzony wybór gwarantujący niezawodne działanie przez długie lata. Ponadto zbiorniki wyróżniają się ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne i stabilną konstrukcją. Są szczelne i odporne na działanie wysokiej i niskiej temperatury. Nie korodują, dzięki czemu zachowują pierwotne właściwości przez długi czas. Kolejną zaletą szamba betonowego jest szybki i łatwy montaż, dzięki czemu już po kilku (maksymalnie kilkunastu godzinach) zbiornik jest gotowy do eksploatacji. Montaż obejmuje również podłączenie do instalacji wodociągowej.