Jak wybrać szambo?

Jak wybrać szambo?

Szambo jest montowane w miejscach, w których nie możliwości podłączenia do instalacji wodociągowej lub koszty takiego podłączenia są bardzo wysokie. Zbiorniki tego typu są montowane przy domach jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz na działkach letniskowych. Czym kierować się w trakcie wyboru szamba? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę i co warto wiedzieć o montażu?

Z jakich materiałów są produkowane szamba?

Zbiorniki na ścieki, ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to szamba betonowe wyróżniające się trwałością, wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne oraz działanie chemikaliów. Do drugiej kategorii zaliczamy zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych (plastiku), które są lekkie, jednak nie tak odporne na naprężenia jak beton. Stabilna konstrukcja, szczelność, brak konieczności konserwacji i wieloletnie użytkowanie to najważniejsze cechy zbiorników wykonanych z betonu.

Typ szamba i objętość

Objętość szamba jest podawana przez producentów w metrach sześciennych. Objętość zbiornika należy dostosować do liczby domowników oraz planowanej częstotliwości opróżniania. W przypadku rodzinny 4-osobowej najlepszym wyborem jest szambo betonowe o objętości 10 m3. Średnia częstotliwość korzystania z usług firm asenizacyjnych to raz na miesiąc. Oczywiście finalna liczba opróżnień jest ściśle powiązana z nawykami domowników oraz częstotliwością korzystania ze zmywarki i pralki.

W większych gospodarstwach domowych lepszym wyborem będą szamba betonowe o odpowiednio większej objętości, np. 12 m3, 14 m3, a nawet 20 m3. Podstawowe zbiorniki są wyposażone w jedną komorę, która najlepiej sprawdza się w domach jednorodzinnych. Z kolei w tzw. bliźniakach warto zdecydować się na szambo betonowe dwukomorowe. Taki wybór zapewnia niezależność i jasne zasady rozliczania z firmami asenizacyjnymi. Wybrani producenci mają w swojej ofercie zbiorniki trzy, a nawet czterokomorowe, przeznaczone do budynków użyteczności publicznej lub firm.

Montaż i dodatkowe informacje

Podczas wyboru konkretnego modelu zbiornika warto jednocześnie zaplanować miejsce montażu, które musi być zgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. W przypadku domów jednorodzinnych szambo betonowe powinno znajdować się w odległości przynajmniej 2 m od najbliższej granicy działki (dotyczy zbiorników o objętości do 10 m3).

Bardzo dużą zaletą zbiorników wykonanych z betonu jest stosunkowo łatwy montaż i podłączenie do domu. Standardowy montaż zajmuje od kilku do kilkunastu godzin. Po tym etapie następuje podłączenie i testowanie sprawności całego systemu. W kolejnym kroku można bezpiecznie rozpocząć eksploatację zbiornika. Szamba betonowe, a dokładniej sam beton nie wymaga konserwacji, dzięki czemu koszty utrzymania obejmują wyłącznie opróżnianie zbiornika.

Dodatkowo, wybierając szambo tego typu, mamy pewność, że spełnia ono wszystkie wymagania środowiskowe i normy gospodarki ściekowej. Beton jest naturalnym materiałem, który w żaden sposób nie wpływa na grunt ani na wody gruntowe oraz jest łatwy w recyklingu.