Jak zamaskować szambo w ogrodzie?

Jak zamaskować szambo w ogrodzie?

Ogród jest miejscem kojarzącym się ze spokojem, harmonią, zielenią i relaksem. Wszystkie niepotrzebne elementy mogą negatywnie wpływać na jego atmosferę, dlatego warto je skutecznie zamaskować. Jednym z nich bez wątpienia jest szambo betonowe. W jaki sposób je zamaskować? Jakie są sprawdzone metody ukrycia szamba i jednoczesnego cieszenia się atrakcyjnym wyglądem ogrodu?

Szamba betonowe – praktyczne sposoby na zamaskowanie

Odpowiednie zamaskowanie szamba jest bardzo ważne nie tylko z powodu wyglądu, ale również funkcjonalności ogrodu. Oprócz poprawy wyglądu otoczenia, ukryte elementy zbiornika są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Szambo betonowe można zamaskować, wykorzystując roślinność. Najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju rośliny ozdobne oraz wysokie trawy i różne gatunki drzew iglastych. Dobrym pomysłem jest także kupienie dużych iglaków o wysokości np. 1 m. Choć są droższe od mniejszych roślin, to mają lepiej rozwinięty system korzeniowy i od razu po zasadzeniu skutecznie zakryją nieestetyczną powierzchnię pokrywy zbiornika.

Szamba betonowe warto zakryć dekoracyjnymi panelami ogrodzeniowymi. Elementy tego typu są dostępne w różnych rozmiarach, wzorach i kolorach, dzięki czemu każdy bez trudu znajdzie model pasujący do swojego ogrodu. Panele dekoracyjne można umieścić wokół elementów szamba, tworząc estetyczną barierę i jednocześnie całkowicie zakrywając jego powierzchnię. Montaż paneli jest szybki i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi.

Szamba betonowe – zamaskowanie przy użyciu naturalnych materiałów

W ogrodach, w których jako elementy dekoracyjne lub użytkowe wykorzystuje się kamienie ozdobne i kruszywo, można wykorzystać te materiały do ukrycia szamba. To nie tylko skuteczny sposób na zamaskowanie elementów zbiornika, ale również sprawdzony pomysł na spójną aranżację, która z resztą ogrodu stworzy harmonijną całość.

Szambo betonowe w ogrodzie, w którym znajduje się sporo elementów drewnianych, takich jak altany czy pergole również może być ukryte za pomocą naturalnych materiałów. Dobrym pomysłem jest przykrycie szamba drewnem lub wykonanie prostej, drewnianej obudowy pełniącej zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną. Warto pamiętać, że surowe drewno należy odpowiednio zaimpregnować, np. przy użyciu specjalnych lakierów. W niektórych ogrodach można zauważyć drewniane skrzynie wypełnione kwitnącymi roślinami. To kolejny sprawdzony sposób na zamaskowanie niektórych elementów.

W jaki jeszcze sposób można ukryć szamba betonowe? Dobrym pomysłem jest wykorzystanie dużych donic, które ze względu na swoje rozmiary pozwalają na skuteczne zakrycie nawet dużej powierzchni szamba. 

Kreatywne pomysły na ukrycie szamba w ogrodzie

Szambo betonowe w ogrodzie może być zamaskowane za pomocą niewielkiego skalniaka. Wystarczy zbudować go wokół, aby nikt postronny nie zorientował się, że znajduje się on właśnie w miejscu zbiornika. Skalne ogrody tworzą naturalne i estetyczne otoczenie. Kolejnym pomysłem jest wykonanie obudowy z cegły. Stworzenie takiej konstrukcji wymaga umiejętności technicznych i posiadania podstawowych narzędzi, jednak efekt z pewnością jest tego wart. Obudowa szamba betonowego w kolorze ceglanym to zarówno dekoracja, jak i praktyczny element, a przy tym unikalny akcent w ogrodzie.