Jak zlikwidować zapach szamba w domu?

Jak zlikwidować zapach szamba w domu?

Przyczyn nieprzyjemnego zapachu szamba w domu może być kilka. Pierwszą z nich jest nieszczelność spowodowana np. uszkodzeniem mechanicznym. Nieszczelności mogą powstać w wyniku oddziaływania naprężeń na zbiorniki (dotyczy to szamb wykonanych z plastiku). Jakie jeszcze są potencjalne przyczyny nieprzyjemnego zapachu z szamba w domu? Jakie są sprawdzone sposoby na poradzenie sobie z tym problemem?

Znalezienie przyczyny problemu i szybka reakcja

Pojawienie się specyficznego zapachu szamba w domu nie może zostać zbagatelizowane. To jednoznaczny sygnał informujący o nieprawidłowym działaniu całego systemu. W takiej sytuacji czas reakcji jest bardzo ważny. Im szybciej zlokalizujemy przyczynę problemu, tym mniejsze będą potencjalne koszty naprawy i oddziaływania na środowisko. Zbiornik plastikowy nie jest tak wytrzymały jak szambo betonowe i może zostać uszkodzony np. w wyniku naprężenia ziemi spowodowanego ruchem pojazdów. 

Nawet najmniejszy wyciek spowodowany nieszczelnością w zbiorniku może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu w domu i najbliższym otoczeniu. Małe uszkodzenie z czasem się powiększa, co w praktyce oznacza większą ilość nieczystości przedostających się do gruntu i wód gruntowych. Z kolei duży wyciek powoduje nieprzyjemny zapach nie tylko w obrębie działki, ale i w całej okolicy. Warto zaznaczyć, że szambo betonowe, w porównaniu do plastikowego, ma znacznie wyższą odporność na wpływ czynników zewnętrznych, w tym uszkodzenia mechaniczne i nie tylko.

Nieprawidłowe użytkowanie szamba

Szamba betonowe i  te wykonane z plastiku muszą być użytkowane zgodnie z zaleceniami producenta. Jedną z popularnych przyczyn pojawienia się nieprzyjemnego zapachu w budynkach mieszkalnych jest nieprawidłowa eksploatacja szamba. Zbyt rzadkie opróżnianie zbiornika i brak kontroli poziomu napełnienia są najczęstszą przyczyną wylania szamba. Częste wylewanie może być również spowodowane źle dobraną objętością zbiornika. Małe szamba użytkowane przez dużą liczbę osób bardzo szybko się zapełniają.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach szamba?

W przypadku nieprawidłowo działającego systemu lub uszkodzenia mechanicznego należy jak najszybciej zlokalizować i usunąć źródło problemu. Następnie warto regularnie używać specjalnych preparatów do dezodoryzacji zbiorników na nieczystości. Można je znaleźć np. w sklepach budowlanych. Kolejnym sprawdzonym sposobem jest zapewnienie efektywnej wentylacji okolicy szamba oraz ochrona zbiornika przed wodami opadowymi

Szamba betonowe – trwałość, wytrzymałość i szczelność

Szambo betonowe jest w pełni odporne na warunki atmosferyczne, wpływ substancji chemicznych oraz wysokie i niskie temperatury. Dodatkowo beton nie koroduje, dzięki czemu zachowuje pierwotne właściwości przez wiele lat, nawet w przypadku montażu w wilgotnym gruncie. Ponadto szamba betonowe wyróżniają się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, w tym naprężenia. W codziennym użytkowaniu oznacza to bezproblemową eksploatację przez długie lata bez względu na częstotliwość napełniania i opróżniania zbiornika na nieczystości.