Najczęstsze problemy z szambem – jak ich unikać?
Wydajnie pracujące szambo to gwarancja komfortu domowników oraz trwałości zbiornika. Wybór konstrukcji odgrywa kluczową rolę, jednak prawidłowa obsługa również ma ogromne znaczenie. Niestety, tak samo jak w przypadku wielu innych dziedzin, maszyn czy instalacji, czasami zdarzają się usterki, system działa nieprawidłowo lub ma negatywny wpływ na otoczenie. Jeśli idzie o szambo, to z jego funkcjonowaniem na terenie posesji czasami wiążą się nieprzyjemne zapachy zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Na szczęście właściwa eksploatacja sprawia, że można ich uniknąć.
W jaki sposób wyeliminować zapach szamba w domu?
Odory towarzyszące gromadzeniu nieczystości w szambie teoretycznie nie powinny się pojawiać. To jednak tylko teoria, ponieważ niewłaściwa eksploatacja zbiornika może skutkować nieprzyjemnymi zapachami unoszącymi się na terenie posesji. Dlatego tak istotne jest odpowiednie użytkowanie systemu odprowadzania ścieków. Odpowiednie – czyli jakie? Przede wszystkim takie, które wiąże się ze stosowaniem preparatów służących do rozpuszczania osadów i rozkładania nieczystości znajdujących się wewnątrz zbiornika.
To ich zaleganie sprawia, że domownicy mogą czuć w powietrzu nieprzyjemne zapachy pochodzące z systemu kanalizacyjnego. Aby zlikwidować zapach szamba w toalecie, wystarczy regularne wlewanie do niej płynu lub wrzucanie tabletek do rur i zbiornika gromadzącego ścieki. Nie można przy tym zapominać, że ważne jest nie tylko samo aplikowanie preparatu, ale też przeprowadzanie tej czynności w prawidłowy sposób, czyli stosowanie dopasowanych ilości oraz dokonywanie tego w odpowiednich odstępach czasu.
Regularne opróżnianie szamba to podstawa
Aby szambo funkcjonowało prawidłowo, należy pamiętać o właściwej eksploatacji. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości – odpowiednia obsługa gwarantuje trwałość wielu maszyn, urządzeń czy konstrukcji. Regularny wywóz nieczystości ma fundamentalne znaczenie. Dzięki przestrzeganiu wymaganej częstotliwości można uniknąć wspomnianych już nieprzyjemnych odorów na terenie gospodarstwa domowego. Wpływa to również na eliminację powstawania osadów w rurach oraz sprawia, że zbiornik wolniej się napełnia. Odkładanie się wspomnianych osadów zmniejsza pojemność szamba, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do cofania się jego zawartości. Dotyczy to głównie mniejszych zbiorników, na przykład liczących do 10 000 litrów objętości.
Regularne zamawianie usług specjalistów zajmujących się wywozem ścieków jest zatem kluczowe. Pozostaje oczywiście pytanie dotyczącego tego, co ile wywóz szamba 10m3 powinien być wykonywany. Najlepiej, by raz na 2–3 tygodnie wóz asenizacyjny pojawiał się na terenie posesji, choć oczywiście zdarza się tak, że czasem wystarczy to robić jedynie raz na 3–4 tygodnie. Wszystko zależy od liczby domowników i wynikającej z tego faktu ilości wytwarzanych nieczystości. W przypadku oczyszczania szamba ważne jest także to, aby zapewnić bezpieczny i wygodny dojazd dla specjalistycznego auta, które jest wykorzystywane do wypompowania ścieków.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Stosowanie szamba wymaga także jego odpowiedniego zabezpieczenia oraz unikania wylewania do toalety takich środków jak chemikalia, benzyna, oleje czy smary. Mogą one bardzo negatywnie wpływać na stan instalacji. Jeśli chodzi o zabezpieczenie zbiornika, to mowa głównie o unikaniu wjeżdżania ciężkimi pojazdami na powierzchnię, pod którą znajduje się zbiornik.
W innym przypadku istnieje zagrożenie zniszczenia go – choć w przypadku betonowej konstrukcji jest to raczej wykluczone. Poza tym można wtedy uszkodzić także inne elementy instalacji, czyli rury doprowadzające lub system drenażu. Aby uniknąć kłopotów i kosztów związanych z naprawą, należy pamiętać o wszystkich tych kwestiach.