Szambo 10 m3 – na ile wystarcza?

Szambo 10 m3 – na ile wystarcza?

Szambo, którego objętość wynosi 10 m3 jest najczęstszym wyborem właścicieli domów jednorodzinnych. Ten rozmiar w zupełności wystarczaj zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych rodzin. Dodatkowo przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 

12 kwietnia 2002 r. szczegółowo określają możliwe miejsca montażu nie tylko szamb do 

10 m3, ale i większych zbiorników. Według obowiązujących zasad szambo betonowe, którego objętość nie przekracza 10 m3, może być zamontowane w odległości przynajmniej 

2 m od najbliższej granicy działki. Ma to szczególne znaczenie w przypadku niewielkich posesji.

Szambo betonowe 10 m3 – na ile wystarcza?

Częstotliwość opróżniania szamba zależy od kilku kluczowych kwestii. Pierwszym z nich jest objętość zbiornika. Teoretycznie im większa objętość, tym częstotliwość opróżniania zbiornika powinna być mniejsza. Jednak w praktyce ta reguła nie zawsze się sprawdza. Następną kluczową kwestią determinującą częstotliwość opróżniania szamb betonowych jest liczba osób, które korzystają z instalacji sanitarnych. W rodzinach wieloosobowych zużycie wody jest trochę większe niż w przypadku mniejszych rodzin. W domach zamieszkanych przez większą liczbę osób częstotliwość korzystania z toalety, prysznica i umywalki jest większa. Dodatkowo takie urządzenia jak pralka i zmywarka są intensywniej eksploatowane, co bezpośrednio wpływa na szybkość napełniania zbiornika na ścieki.

Szamba betonowe o objętości 10 m3 są przeważnie opróżniane raz w miesiącu. Ponad powierzchnię gruntu wyprowadza się specjalne złącze, do którego wóz asenizacyjny podłącza wąż. Następnie pompa wytwarza podciśnienie i zasysa zawartość szamba. Po całkowitym opróżnieniu zbiornika operator odłącza wąż i zabezpiecza złącze.

Regularna kontrola poziomu napełnienia szamba

Każde szambo, bez względu na objętość i materiał, z którego je wykonano, należy regularnie kontrolować. Zbyt długie zwlekanie z opróżnianiem może spowodować przepełnienie i wyciek. Z kolei zbyt częste opróżnianie zbiornika, który nie został jeszcze napełniony, generuje niepotrzebne koszty obsługi. Z tych względów częstotliwość opróżniania powinna być indywidualnie dostosowana do specyficznych warunków, sposobu użytkowania i liczby domowników danej nieruchomości.

Szamba betonowe 10 m3 – trwałość i niezawodność przez długie lata

Szambo betonowe ma sporo zalet. Przede wszystkim jest odporne na działanie warunków atmosferycznych, w tym zmiennych temperatur. Dodatkowo nie koroduje, dzięki czemu doskonale nadaje się do montażu w wilgotnym gruncie. Ponadto nie ulega deformacji, np. pod wpływem obciążeń jak szamba wykonane z plastiku. Beton jest ekologicznym materiałem, który można łatwo poddać recyklingowi. Szamba betonowe w żaden sposób nie wpływają na kondycję gleby i wód gruntowych. Wyróżniają się stabilną konstrukcją, odporną na uszkodzenia mechaniczne i wycieki. Prawidłowy montaż szamba z betonu gwarantuje bezproblemowe użytkowanie przez długie lata, bez konieczności przeprowadzania napraw i czynności konserwacyjnych.