Szambo jedno- czy dwukomorowe – jakie wybrać?
Wybór optymalnego szamba do gospodarstwa ma fundamentalne znaczenie dla domowników. Montaż zbiornika o określonych parametrach rzutuje na jego przyszłe użytkowanie, pozwalając w optymalny sposób korzystać z tego typu konstrukcji. Bez wątpienia należy więc głęboko się zastanowić, jakie szambo wybrać, aby spełniało ono wszystkie wymagania użytkowników oraz sprostało ich potrzebom. Oczywiście należy zaznaczyć, że nie zawsze optymalne znaczy możliwe do zrealizowania.
Czasami na przeszkodzie stają na przykład kwestie przestrzenne i w danym miejscu nie ma możliwości wkopania zbiornika o dużej pojemności. Jeśli jednak nie ma w tej kwestii wielu ograniczeń, to wybór tego typu wyposażenia należy solidnie przemyśleć.
Jakie rodzaje szamb są do wyboru?
Producenci szamb oferują zróżnicowane modele, które można z łatwością dostosować do warunków panujących na posesji i do zapotrzebowania jej mieszkańców. Najprostszym rozwiązaniem jest szambo jednokomorowe. Zgodnie z nazewnictwem składa się ono z jednej komory, w której są gromadzone nieczystości przeznaczone następnie do wywiezienia przez specjalistów.
Tego rodzaju konstrukcje sprawdzają się na mniejszych działkach, na których nie ma fizycznej możliwości, aby zamontować szambo dwukomorowe lub większe. Jednokomorowe zbiorniki z pewnością mają też inną ważną zaletę – są po prostu tańsze od rozbudowanych wariantów, dlatego jeśli ważnym czynnikiem decydującym o wyborze jest cena, to tego typu modele stają się idealną opcją.
Jeżeli jednak inwestor może sobie pozwolić na większą konstrukcję, a przy okazji zależy mu na przykład na bardziej ekologicznym rozwiązaniu, to warto rozważyć szambo 2-komorowe jako optymalne rozwiązanie służące do odprowadzania ścieków z gospodarstwa domowego. W przypadku takich zbiorników zalet bez wątpienia nie brakuje, a dotyczą one zarówno komfortu użytkowników, jak i troski o środowisko oraz oczywiście długoterminowych kosztów funkcjonowania.
Dlaczego warto wybrać szambo betonowe dwukomorowe?
Dwukomorowe zbiorniki na nieczystości sprawdzają się z wielu powodów. Z całą pewnością należy wyjaśnić, dlaczego warto postawić na szambo dwukomorowe. Jak działa tego typu model? Jest to konstrukcja przedzielona przegrodą, która pozwala na rozdział nieczystości grubych oraz płynnych. Te ostatnie trafiają do drugiej komory. Dzięki zastosowaniu odpowiednich bakterii są one rozkładane, po czym dzięki systemowi drenażu na działce pozostałości mogą trafić do gruntu.
Okazuje się zatem, że szambo przelewowe to znakomita propozycja dla tych, którym zależy nie tylko na środowisku, ale też na obniżaniu kosztów związanych z użytkowaniem. Nawet jeśli cena zakupu jest wyższa niż w przypadku zbiorników jednokomorowych, to częstotliwość opróżniania jest mniejsza (ponieważ po przeprowadzeniu odpowiednich procesów część zgromadzonych płynnych osadów trafia do gruntu), co pozwala na generowanie oszczędności.
Ważne są także inne aspekty – na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Decydując się na szambo jedno- czy dwukomorowe, należy mieć na uwadze nie tylko kwestię samej jego budowy. Kluczowym parametrem jest oczywiście pojemność, bo to ona decyduje o tym, czy zbiornik sprosta oczekiwaniom użytkowników. Wiadomo, że większa liczba domowników wymaga zastosowania większej konstrukcji do gromadzenia ścieków. Nie można też zapominać o surowcu, z jakiego powstało wybrane szambo. To on decyduje o odporności i wytrzymałości, a tym samym o możliwościach długiego użytkowania.
Nie ma wątpliwości, że szamba betonowe dwukomorowe, jednokomorowe lub inne charakteryzują się wysokim stopniem trwałości. W przypadku przelewowych rozwiązań należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik. Mowa o terenie, w jakim umieszcza się zbiornik. Te rodzaje szamba wymagają montażu w gruncie suchym. Wody gruntowe w zasadzie wykluczają możliwości instalacji, ponieważ mogą one przenikać do zbiornika i w efekcie zmniejszać jego pojemność oraz wydajność.